dieta reklama internet zabawa hobby dzieci          dieta reklama internet zabawa hobby dzieci

wtorek, 20 grudnia 2011

Moda - jej wady i zalety


Moda 

może dotyczyć praktycznie każdej dziedziny życia. 
Jeśli chodzi o kwestię ubioru, to moda jest tu uznawana za potrzebę dopasowania się do innych ludzi. Podświadomie chcemy być podobni i wkładać na siebie ubrania, które spodobają się zarówno nam, jak i ludziom, którzy będą nas widzieli.
Jako zaspokojenie potrzeby przynależności, identyfikacji z grupą społeczną czy uznania moda idealnie spełnia swoje zadanie. Kiedy widzimy, że ktoś zwraca uwagę na nasz strój jesteśmy pewniejsi siebie. Kreowane trendy często są utożsamiane z dobrym smakiem, elegancją. Mimo tego, nie każdy modny strój jest elegancki. Poza tym, niektórzy ludzie wolą pozostać oryginalni. Świadomie wybijają się ponad tłum zakładając coś ekstrawaganckiego, wychodzącego poza obowiązujące trendy.

Atutem mody jest pozytywne oddziaływanie na naszą psychikę. Zadowolenie, jakie czujemy dobrze się ubierając potrafi podnieść nas na duchu w wielu przypadkach. Jeszcze jedną funkcją i jednocześnie zaletą mody jest określanie standardów obowiązujących w pewnych sytuacjach. Na przykład wiemy, jak powinniśmy ubrać się na ważne spotkanie i jak wykonać odpowiedni do sytuacji makijaż oczu. Moda łączy się tu z ustalonymi normami społecznymi nakazującymi elegancję i stosowność. Niestety, jak większość rzeczy moda ma również swoje negatywne strony. Największym niebezpieczeństwem jest wykluczenie społeczne. W niektórych kręgach może ono być powodowane zbyt wielkim przywiązaniem do trendów z wybiegów. Zdarza się, że pewne osoby wywyższają się ze względu na posiadanie lepszego ubrania. Markowe ubrania bywają cenione bardziej, niż wewnętrzne cechy człowieka. Takie podejście jest bardzo niesprawiedliwe i raniące dla tych, którzy z różnych względów nie mogą sobie pozwolić na podążanie za trendami uznawanymi w kwestiach odzieżowych.



Zapraszamy do zapisania się na nasz newsletter !

poniedziałek, 5 grudnia 2011

Suknia ślubna


Suknia ślubna 


– ubiór zakładany przez pannę młodą podczas ceremonii ślubnej. Kolor, styl i rola sukni w całej ceremonii zależy od religii i obyczajów kulturowych w jakich zawierany jest ślub.

 

 Kultura zachodnia 

Już od średniowiecza śluby były więcej niż związkiem dwojga ludzi. Łączyły one dwie rodziny, dwa przedsięwzięcia a nawet dwa kraje. Śluby te były zawierane w celach politycznych i gospodarczych co powodowało, że panny młode ubierane były w taki sposób, by jak najlepiej reprezentować swoje rodziny podczas ceremonii ślubnej. Suknie w wyższych warstwach społecznych były bogate w kolory i wykonane z drogich tkanin, welwetu, futer czy jedwabiu.
Przez lata suknie ślubne wykonywane były tak, by odzwierciedlały status społeczny panny młodej - modnie, z najlepszych materiałów dostępnych jej i jej rodzinie oraz z użyciem materiału w takiej ilości, by odzwierciedlała zasobność. Najbiedniejsze panny młode nosiły podczas ślubu swoje najlepsze stroje kościelne.
Obecnie tradycyjnym kolorem sukien ślubnych w kulturze zachodniej jest bielecru. Jedną z pierwszych kobiet, która użyła białej sukni ślubnej była Maria I Stuart, poślubiająca Franciszka II Walezjusza. Ta zmiana koloru sukni była potraktowana jako zła wróżba, jako że kolor biały był w tamtym okresie oficjalnym francuskim kolorem żałobnym. Biel sukien ślubnych stała się popularna po zawartym w roku 1840 małżeństwie Wiktorii Hanowerskiej z księciem Albertem. Oficjalna fotografia ślubna tej pary została szeroko opublikowana i zainspirowała wiele panien młodych do podobnego wyboru koloru. Przed okresem wiktoriańskim suknie ślubne miały dowolny kolor z wyjątkiem czerni (symbolizującej żałobę) i czerwieni (łączonej z prostytucją). Biały strój stał się z czasem symbolem szczęścia, czystości serca i niewinności dzieciństwa. Z czasem przypisano też bieli symbolizowanie dziewictwa. oraz warianty koloru kremowego, np.

 

W innych kulturach

Wiele chińskich sukien ślubnych jest wykonanych w kolorze czerwonym, który według tradycji jest kolorem powodzenia. We współczesnych chińskich ślubach, szczególnie w krajach zachodnich, panny młode zazwyczaj wybierają białe suknie lub w trakcie trwania ceremonii zmieniają strój z białego w czerwony lub złoty.
W północnej części Indii tradycyjnym kolorem sukien ślubnych jest kolor czerwony, symbolizujący pomyślność. Używany jest również symbolizujący płodność kolor zielony. Obecnie wiele kobiet wybiera również inne kolory. W południowej części Indii tradycyjnym strojem weselnym kobiet jest biała lub kremowa sari.


Przykładowe zdjęcia sukni ślubnej:




Suknia ślubna Vera Wang (wiosna/lato 2010) 





Zapraszamy do zapisania się na nasz newsletter !